تاریخچه نقشه ذهنی از زبان ابداع کننده آن

تاریخچه نقشه ذهنی از زبان تونی بوزان
5
(1)

اگر علاقه مندید بدانید نقشه ذهنی چگونه ابداع شده، در این مقاله از زبان خود ابداع کننده آن یعنی آقای تونی بوزان به آن می پردازیم.

 

نقشه ذهنی در گذشته:

اگر نقشه ذهنی را یک نمودار درختی ساده برای طبقه‌بندی و مرتب‌سازی اطلاعات درنظر بگیریم، نمی‌توان آن را روشی جدید و متعلق به قرن اخیر قلمداد کرد. زیرا از گذشته‌های بسیار دور نوشته‌هایی موجود است که در آن‌ها تقریباً از این روش استفاده‌شده است.

 

متفکرانی که در گذشته از نقشه ذهنی استفاده می کردند:

فردی به نام پورفیری تیروس متفکر برجسته قرن ۳ ( حدود ۱۷۰۰ سال پیش) از این روش برای نوشتن استفاده می‌ کرده است .همچنین دانشمندان و مشاهیری مثل لئوناردو داوینچی، گالیله، فیمن، انیشتین، داروین و رامون لول از این روش استفاده می‌کردند.

 

تونی بوزان ابداع کننده نقشه های ذهنی به سبک جدید:

کسی که این روش نقشه ذهنی را ساماندهی کرد و بر اساس کارکرد مغز، اصول و قواعد آن را تنظیم کرد و این روش را به‌عنوان یک روش یادگیری و خلاصه‌برداری به جهانیان معرفی کرد آقای تونی بوزان بود. تونی بوزان در کتاب خود به نام نقشه ذهنی که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد، این روش را توضیح داد و عمومی کرد.

 

داستان را از زبان خود تونی بوزان بشنویم:

آقای تونی بوزان در دوره ای که برای مربیان نقشه ذهنی در استرالیا برگزار می کردند، می‌گفتند:«وقتی وارد دانشگاه شدم دانشجوی درس‌خوانی بودم . درس‌ها را خلاصه‌برداری می‌کردم تا بتوانم ایام امتحانات آن‌ها را مرور کنم. ولی در ایام امتحانات به مشکل بزرگی برخوردم. من می‌دیدم که بین انبوه خلاصه‌ها باید دنبال کلمات کلیدی بگردم تا زیرشان خط بکشم و با خودم مرور کنم، ولی این کلمات کاملاً از هم پراکنده بودند و لابه‌لای کلمات اضافی گم‌شده بودند. این نوع یادداشت خطی باعث شده بود این کلمات کلیدی نتوانند کنار هم قرار گرفته و یک تصویر کلی از موضوع ارائه دهند.

 

90درصد کلمات کتاب اضافی بود:

وقتی کلمات کلیدی را مشخص کردم متوجه شدم بیش از ۹۰ درصد کلماتی که نوشته بودم، کلمات اضافه بودند. فقط حدود ۱۰ درصد آن‌ها کلمات مهم و کلیدی بودند. همچنین فهمیدم بین خود کلمات کلیدی هم برخی از بقیه کلیدی‌تر هستند. همچنین کلمه‌ای هست که کلیدی‌ترین کلمه کل متن است.

این ایده در ذهنم بود که کاش بتوانم به‌نوعی درس‌ها را خلاصه کنم که فقط کلمات کلیدی یادداشت شوند. همچنین ارتباط آن‌ها به‌وضوح نشان داده شود و بتوانم کل موضوع را با یک نگاه، در یک شمای کلی ببینم و مرور کنم. از آنجا بود که ایده نقشه ذهنی به ذهنم رسید و با توجه به مطالعات گسترده‌ای که درباره مغز و کارکرد آن داشتم، توانستم به‌نوعی این کلمات را سازمان‌دهی کنم که با ساختار مغز سازگار باشد و به خاطرسپاری و مرور آن‌هم ساده‌تر باشد. این روش کامل‌تر شد و تبدیل به یک کتاب شد که الآن شهرت جهانی دارد و مدرسان زیادی این روش را در دنیا تدریس می‌کنند. به‌جرئت می‌توان گفت در حال حاضر این روش بهترین متد یادداشت‌برداری و یادگیری است که کاملاً با ساختار مغزی هماهنگ است.

میانگین امتیاز: 5 / 5 - تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید