تاریخچه ی تندخوانی

SpeedReadingHistory
0
(0)

تاریخچه ی تند خوانی
یکی از مهارت هایی که این روزها بسیار سر زبان ها افتاده مهارت تندخوانی است. با توجه به عصر حاضر که به عصر بمباران اطلاعات هم معروف است آشنایی با این مهارت جزو واجبات است.اما بهتر است قبل از اینکه مهارت تندخوانی را بیاموزیم تاریخچه ای از این مهارت بدانیم تا بتوانیم بهتر هدف این مهارت را درک کنیم.
تاریخچه ی تندخوانی و ارتش آمریکا :
در دهه ۱۹۲۰ خلبانان آمریکایی به دلیل سرعت بالای هواپیماها قادر به تشخیص آنها در رادار نبودند. به همین دلیل ارتش آمریکا از از دانشمندان حوزه روانشناسی و سایر حوزه ها دعوت کرد تا چاره ای برای این کار بیابند. دانشمندان از روشی خاص برای این کار استفاده کردند به این ترتیب که با استفاده از دستگاهی ابتدا هواپیمای بزرگ را روی صفحه نمایش نشان می دادند و مدت زمان ۵ ثانیه این هواپیما بود و کم کم محو می شد و چند هواپیمای دیگر که کوچکتر از قبلی بودند روی صفحه، نمایش داده می شدند و با سرعت بیشتری محو میشدند. به این ترتیب بود که گستره دید خلبانان افزایش می یافت و می‌توانستند تعداد بسیار بالایی هواپیما با سرعت بالا را به سادگی تشخیص دهند.
تاریخچه ی تندخوانی و پزشک فرانسوی :
چندین سال بعد از کشف روش دانشمندان آمریکایی پزشکی فرانسوی همین آزمایش را با کلمات انجام داد و به این نتیجه رسید که می‌توان با همین روش سرعت مطالعه را نیز تا حد بسیار خوبی بالا برد و این آزمایش را برای اولین بار در دانشگاه هاروارد عملی کرد و نتایج بسیار خوبی هم گرفت.
اولین وود و نقش او در تاریخچه ی تندخوانی :
تند خوانی به شکل امروزی را مدیون زحمات فردی به نام اولین وود هستیم .او با استفاده از تحقیقاتی که داشت و بررسی ویژگی های افرادی که به سرعت بالا مطالعه می کردند، به این نتیجه رسید که می توان با استفاده از مهارت هایی سرعت مطالعه افراد را بسیار افزایش داد. او نخستین کسی بود که نام تندخوانی بر این تکنیک نهاد و به قدری این مهارت محبوب شد که رئیس جمهور آمریکا هم از او خواست که مهارت را به او بیاموزد. البته قبل از او فردی به نام مورتیمر آدلر نویسنده کتاب چگونه کتاب بخوانیم تحقیقاتی گسترده در حوزه یادگیری انجام داده بود و مهارت هایی هم برای سریعتر خواندن ارائه کرده بود ولی اولین وود بود که تندخوانی را جهانی کرد.
دیگر افراد تاثیرگذار در تاریخچه ی تندخوانی:
تونی بازان:
تونی بازان را به نقشه کشی ذهنی می شناسند ولی یکی از تاثیرگذارترین افراد در حوزه تندخوانی در در چند دهه اخیر است که توانسته این مهارت را در سطح جهانی و بین عموم رواج دهد . وی کتابی نیز در این حوزه دارد که از کتب خوب و مرجع در حوزه تندخوانی است.
پاول شیل:او کسی است که روش جدیدی به نام تصویر خوانی یا عکس خوانی ارائه کرده. با وجود اینکه پاول شیل معتقد است روش او روش کاملاً جدید است و طرفداران او این روش را جایگزین تندخوانی معرفی می‌کنند اما بهتر است این روش را تقویت کننده تندخوانی و تکمیل کننده آن بدانیم.

میانگین امتیاز: 5 / 0 - تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید