حافظه چیست؟

Memory
5
(1)

استفاده صحیح و کامل از هر وسیله ‌ای نیازمند آشنایی دقیق با آن وسیله است. تا زمانی که با تعریف دقیق یک وسیله آشنا نباشیم و ندانیم برای چه ساخته شده، قطعا استفاده درستی هم از آن نخواهیم کرد. برای مثال فرض کنید یک خودرو خریده‌اید. اگر ندانید این خودرو چه تعریفی دارد و وظیفه ‌اش چیست قطعاً نمی‌توانید استفاده درستی از آن بکنید. این مسئله تقریباً برای هر وسیله ی دیگری هم صدق می‌کند.

حافظه انسان یک وسیله فوق هوشمند 

حافظه انسان هم یک وسیله فوق پیشرفته است. تا زمانی که تعریف درست آن را ندانیم قطعاً نمی‌توانیم از توانایی آن به‌خوبی استفاده کنیم. در نتیجه قبل از هرگونه تمرین و توضیحی در جهت تقویت حافظه و تکنیک های آن باید بتوانیم حافظه را تعریف کنیم. برای حافظه تعاریف مختلفی ارائه شده است. در اینجا ابتدا به واژه‌شناسی و سپس به  تعاریف آکادمیک و دانشگاهی حافظه می‌پردازیم و سپس تعاریف لغتن نامه‌ای حافظه را بیان می‌کنیم و در پایان هم یک تعریف ساده و کاربردی و قابل به خاطر سپاری ارائه خواهیم کرد.

 

واژه‌شناسی حافظه:

معادل واژه حافظه در زبان انگلیسی Memory است که از واژه یونانی Mnemosyne برگرفته شده است. به باور یونانیان باستان مموسین (Mnemosyne) الهه حافظه بود و او را مادر ۹ رب‌النوع علم و هنر می‌دانستند. واژه حافظه در اصل یک واژه عربی و اسم فاعل است، یعنی اندام یا نیرویی که کار آن محافظت و نگه‌داری است. درواقع وظیفه آن محافظت از اطلاعاتی است که در ذهن انباشت می‌شود. پس در زبان فارسی حافظه را بایستی توانایی به یاد سپاری بدانیم.

 

تعریف آکادمیک حافظه

پروفسور روبرت توکه در کتاب  votre memorie حافظه را این‌گونه تعریف می‌کند:

حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که به ما امکان می‌دهد حالات خودآگاهی از قبیل لذت‌ها، دردها، تمایل‌ها، خواسته‌ها، احساسات، دریافت‌های حسی، اندیشه‌ها و قضاوت‌ها را حفظ کرده و آن‌ها را مجدداً در ذهن خویش بازیابیم. حافظه امکان بازشناسی و مراجعه به گذشته را به ما می‌دهد.

 

 

تعریف حافظه در لغتنامه‌ها

در لغتنامه‌های فارسی تعاریف مختلفی از حافظه ارائه‌شده که به نحوی ترجمه تعاریف کتاب‌های لغت انگلیسی است بنابراین به همان تعاریف فارسی اکتفا می‌کنیم.

در لغتنامه معین این‌چنین آمده است : قوه‌ای که ضبط و نگهداری مطالب را به عهده دارد.

همچنین در لغت‌نامه عمید ذکرشده: قوه‌ای در انسان و بعضی حیوانات که مطالب و حوادث را به یاد نگه‌ می‌دارد؛ استعداد ذهن برای به یادآوردن مطالب و حوادث.

تعریف ساده‌شده و کاربردی حافظه:

همان‌طور که دیدیم تعاریف گفته‌شده یا خیلی کامل نبودند یا خیلی پیچیده و طولانی بودند ولی اگر بخواهیم تعریف کامل ولی ساده و کاربردی از حافظه ارائه بدهیم باید بگوییم:

حافظه بخشی از قوه شناخت است که کمک می‌کند مطالب را به خاطر بسپاریم و در زمان لازم آن‌ها را به یاد بیاوریم.

طبق تعریف گفته‌شده کار اصلی حافظه این است که مطالب و احساسات و صحنه‌ها و… را در خود ذخیره کند و در مواردی که ما نیاز به آن‌ها داریم آن‌ها را برای ما بازیابی کند.

 

میانگین امتیاز: 5 / 5 - تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید