آیا تندخوانی درک مطلب را کاهش می دهد؟

رابطه تندخوانی و درک مطلب
0
(0)

یکی از اصلی ترین سوالات درباره تندخوانی این است که اگر سرعت مطالعه زیاد شود درک مطلب کاهش نمی یابد؟

در این مقاله به طور اجمالی به تبیین رابطه میان تندخوانی و درک مطلب می پردازم.

هدف تندخوانی:

تندخوانی هدف مشخصی دارد که در مقالات قبلی هم به آن اشاره کردیم. بدیهی است که ما وقتی یک مطلب را به هر نحوی می خوانیم می خواهیم آن مطلب را بفمیم. قطعا این عاقلانه نیست که بگوییم من کتابی را میخواهم بخوانم بدون این که آن را بفهمم.پس نتیجه می گیریم این سوال بسیار سوال پیش پا افتاده ایست. ما تندخوانی یاد می گیریم تا سریع تر بخوانیم و همچنین سریع تر و بیشتر هم بفهمیم.

 

رابطه تندخوانی و درک مطلب:

در جدولی که برای سنجش سرعت مطالعه ارائه می شود، هر چه سرعت مطالعه پایین تر است باید درک مطلب هم پایین تر باشد. مثلا افرادی که زیر 300 کلمه در دقیقه می خوانند باید بین 0 تا 40 درصد مطالب را بفهمند و افرادی که سرعت بالای 1000 کلمه در دقیقه دارند زمانی تندخوان حرفه ای شناخته می شوند که حداقل 90 درصد مطالب را بفهمند. در ایران به دلیل غلط بودن شیوه آموزش سرعت مطالعه بسیار کم و به طور میانگین نزدیک 150 کلمه است. درحالی که درک مطلب بالاست و این در دنیا خیلی رایج نیست. ما باید در مرحله اول این دو شاخص را به هم نزدیک کنیم.

برای همین در کلاس های تندخوانی ابتدا با حذف عادات غلط این دو شاخص یکی می شوند. سپس به طور همزمان، هم تمارین افزایش سرعت انجام می شود(از جمله تمارین خط بری و تمارین تقویت عضلات چشم و افزایش گستره دید و …) و همچنین تمارین زیادی برای افزایش قدرت درک مطلب اجرا می شود(مثل یافتن غلط املایی و …).

بنابراین اگر تندخوانی به صورت اصولی و علمی تدریس شود و تمارین آن هم کامل و صحیح انجام شود قطعا هر چه سرعت مطالعه بالا می رود درک مطلب هم بالا خواهد رفت.

میانگین امتیاز: 5 / 0 - تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید