راز ورود مطالب به حافظه بلندمدت

0
(0)

یکی از مهم ترین دغدغه های دنیای امروز حفظ طولانی مدت مطالب یا به عبارتی انتقال مطالب به حافظه بلند مدت است.

متاسافنه بسیاری از ما اصل حافظه ویادگیری را نمیدانیم و مدام از ضعیف بودن حافظه و… ناله میکنیم

حافظه بلند مدت انسان یکی از عجیب ترین آفریده های جهان است و همچنین از دست نیافته ترین و ناشناخته ترین ها .طبق تحقیقات حافظه بلند مدت به احتمال زیاد در قسمت نئوکورتکس قرار دارد و وظیفه اش این است که اطلاعات بسیار مهم ما که نیاز بلند مدت به آن داریم را نگهداری کند و واقعا هم به خوبی این کار را انجام می دهد اما متاسفانه بسیاری از ما اصلا نمیدانیم که چطور مطالب را وارد این حافظه بکنیم.

حافظه بلند مدت فقط یک راه دارد و از یک مسیر اطلاعات را می پذیرد و آن هم تکرار است،بله درست شنیدید تکرار.

حتی با تکنیک های حافظه هم نمیتوانیم مستقیم و بدون تکرار اطلاعات را وارد حافظه بلند مدت کنیم و نهایتا اطلاعات با تکنیک های حرفه ای حافظه وارد حافظه ی میانی میشوند.

اما چطور باید مرور انجام شود؟

قبلا توضیح داده ام که بهترین ابزار برای مرور خلاصه نویسی است و در یک مقاله بسیار مفصل آن را توضیح داده ام اما در اینا اشاره ای به زمان های مرور خواهم کرد.

اولین مرور ما باید باید بلافاصله بعد از خلاصه نویسی و از روی همان خلاصه باشد.

مرور دوم را 1 روز بعد از خلاصه نویسی و مطالعه اولیه انجم می دهیم.

مرور سوم 1 هفته بعد از مطالعه اولیه باید انجام شود.

مرور چهارم دقیقا یک ماه بعد باید باشد و در این مرحله میتوانیم علاوه بر مرور از روی خلاصه ها یک بار منبع اصلی را هم نگاه کنیم و با خلاصه ها تطبیق دهیم که چیزی از قلم نیفتاده باشد.

مرور آخر 6 ماه بعد از مطالعه اولیه است که تقریبا در همه موارد با این مرور مطالب وارد حافظه بلند مدت می شود و دیگر سال ها نیازی به مرور نخواهند داشت.

 

پس تا اینحای مقاله یادگرفتیم که راز ورود مطالب به حافظه بلند مدت و ماندگاری بالای آن ها وابسته به مرور است و زمان هایی که نیاز است یک مطلب را مرور کنیم را هم با هم بررسی کردیم.

میانگین امتیاز: 5 / 0 - تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید