نقش باور ها در حافظه

0
(0)

من حافظه ضعیفی دارم.

کم حافظه بودن من ارثی است و نمیتوان کاری کرد.

اصلا چیزی ذر خاطرم نمی ماند و هرچه تلاش میکنم کم تر یاد میگیرم.

تا امروز بارها این جملات را شنیده اید یا شاید هم به خودتان از این دست جملات گفته اید. اما باید بدانید که دقیقا خودتان مقصر ضعف حافظه خود شده اید ودقیقا با گفتن همین جملات بوده که حافظه خود را ضعیف کرده اید.

طبق تحقیقات اساسی ترین اصل داشتن یک حافظه قدرتمند که میتواند ما را به موفقیت های شگفت انگیز برساند،اعتماد داشتن به حافظه است و این اعتماد از باور های ما ناشی می شود.

به گفته بزرگان حوزه موفقیت و علم ،زندگی ما را فقط باورهایمان می سازد و اصطلاحا ما نان باورهایمان را میخوریم.در مورد حافظه هم دقیقا همین طور ،اگر ما باور های مثبت و درستی درباره حافظه داشته باشیم نتایج بینظیری هم خواهیم گرفت اما کافییست باور های منفی نسبت به حافظه در ما شکل بگیرد و آنجاست که نتایج منفی هم در زندگی سرازیر می شوند نتایجی مانند ضعف حافظه و عدم تمرکز و….

حالا چاره چیست و اگر تا به حال باورهای منفی به حافظه داشته ایم چه باید بکنیم و چه طور باورهای مثبت و صحیح را جایگزین باورهای منفی و مخرب کنیم.

یکی از اساسی ترین ترین راه های تغییر یاور این است که ببینیم آیا این باورهای فعلی ما از نظر علمی پذیرفته شده است یا نه یعنی مثلا در این جا بررسی کنیم که آیا حافظه کاملا ارثی است یا فقط بخشی از حافظه مربوط به امور وراثتی است و دقیقا با همین تحقیق متوجه می شویم که کم تر از یک سوم حافظه ارثی است و مابقی آن قابل تقویت یا تضعیف توسط خود ماست و درباره باور های دیگر هم دقیقا همینطور بررسی میکنیم تا ببینیم از نظر علمی چه قدر صحت دارد.

یکی دیگر از راه های بسیار موثر تغییر باور ها تلقین های مثبت است که کمک میکند تا باور های مثبت را جایگزین باور های منفی کنیم.

البته راه های زیاد دیگری هم برای تغییر باور هست و میتوانید برای این کار به کتب مختلفی که در این حوزه نوشته شده مراجعه کنید.

پس نتیجه این شد که اساسی ترین اصل در داشتن حافظه قدرتمند  اعتماد کامل به توانایی حافظه است و این اعتماد با باور های ما تقویت می شود.

همین الان از شما میخواهم فکر کنید و هر باور منفی نسبت به حافظه دارید زیر همین مقاله کامنت کنید تا اگر تحقیق علمی هست که خلاف این باور شما را اثبات میکند برایتان ارسال کنیم و کمک کنیم تا باورهای مثبتی در خود بسازید

میانگین امتیاز: 5 / 0 - تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید