2 مزیت مهم تندخوانی که از اتلاف وقت جلوگیری می کند!

مزیت تندخوانی
0
(0)

بارها شده که از کنار کتاب فروشی ها گذر کرده ایم و با تمام وجود آرزو کردیم که ای کاش می شد همه این کتاب ها را می خواندم و از علم نویسندگان آنها بهره مند می شدم. در دنیای امروز که عصر بمباران اطلاعات است، روزانه چند صد کتاب جدید چاپ می شود و هیچ کس نمیتواند همه آنها را حتی نگاه کند. حقیقت این است که با وجود این همه کتاب اصلا لازم نیست هزاران جلد کتاب بخوانید تا تبدیل به انسانی بسیار دانا شوید. شما کافیست فقط چندین جلد کتاب خیلی خوب پیدا کنید و آنها را با تمام وجود بخوانید. با کمی دقت در مثال بالا پی به اهمیت تندخوانی می برید.

 

مزایای تندخوانی چیست؟

بسیاری از افراد خیال می کنند که باید تندخوانی را یاد بگیرند تا خیلی سریع کتاب ها را بخوانند و سراغ کتاب های بیشتری بروند. این دیدگاهِ اشتباهی است که متاسفانه برخی مدرسان تندخوانی آن را رایج کرده و تبلیغ می کنند.

مزیت اصلی تندخوانی این نیست که کمک کند کتاب های بیشتری را با سرعت بالاتری بخوانیم و رد شویم. اگرچه تندخوانی این کار را هم تاحدودی می کند ولی درحقیقت کار اصلی تندخوانی این است که کمک کند:

1 – کتاب های خوب را پیدا کنیم.

2 – مطالب اضافه ای که حتی در بیش تر کتاب های خوب هم هست سریع تر رد کنیم و وقت بیشتری برای تعمیق در مطالب اصلی کتاب داشته باشیم.

در مقالات بعدی مفصل به بحث اجمالی خوانی خواهیم پرداخت، ولی در همین حد باید بدانیم که نقش اصلی تندخوانی در این مرحله از خواندن نمایان می شود.

 

مزیت اول تندخوانی

بارها شده که افرادی معروف و با سواد، برای مطالعه کتاب هایی معرفی کرده اند و بسیار از آن کتاب هم تعریف کرده اند ولی بعد از این که وقت زیادی برای مطالعه آن کتاب گذاشتیم میبینم که واقعا در این حد لایق تعریف نبوده اند. یک از مزایای تندخوانی این است که کمک کند کتاب هایی را که افراد مختلف و سایت ها و … به ما معرفی کرده اند، با صرف زمانی کم، ببینیم آیا این کتاب واقعا ارزش وقت گذاشتن دارد یا نه؟ این کار چند ساعت اتلاف وقت را به چند دقیقه تبدیل می کند. البته این چند دقیقه هم تلف نشده و با این مطالعه اجمالی فهمیده ایم که موضوعات اصلی کتاب چیست و نویسنده کتاب چه دیدگاهی دارد و از همه مهم تر می فهمیم که این کتاب ارزش خواندن ندارد.

 

مزیت دوم تندخوانی

مزیت ی دوم تندخوانی این است که به ما توانایی عبور سریع از مطالب زائد کتاب های خوب را می دهد. شاید شنیده اید که کتاب های خیلی خوب هم فقط بیست درصدشان مطالب ناب و عالی است و بقیه توضیح اضافه همان مطالب است. (البته این درمورد همه ی کتاب ها صادق نیست ولی بسیاری از کتاب ها از این قائده مستثنی نیستند.) تندخوانی کمک می کند که خیلی سریع از این هشتاد درصد عبور کنیم و بتوانیم وقت بیش تری روی آن بیست درصد مطالب بگذاریم. البته تندخوانی کارکرد های دیگری هم دارد ولی این دو کار جزء اصلی ترین مزایای تندخوانی است.

در دنیای امروز این دو مهارت یعنی پیدا کردن کتاب های با ارزش و رد شدن از مطالب زائد کتاب ها بسیار کلیدی و مهم است و ارزش دارد که چندین ساعت زمان بگذاریم و این مهارت را یادبگیریم و از اتلاف صدها و بلکه هزاران ساعت جلوگیری کنیم.

میانگین امتیاز: 5 / 0 - تعداد آرا: 0

دیدگاهتان را بنویسید